Distinguished Merit
BCFR Engine 63, Rescue 63, And D60
Health First’s Holmes Regional Medical Center
Emergency Department And Trauma Teams
Brevard County Fire – Engine 87, Engine/Rescue 86
Health First’s Holmes Regional Medical Center
Emergency Department And SICU Teams
Corporal Ken Brackin
Officer Brian Delos Santos And K-9 Kyra
Raymond Desmarais
Corporal Jacki George
Lori Hamilton
Corrections Corporal Lorenzo Hutchinson
School Resource Officer Leamon Jackson
Detective Mark Jennewein
Special Agent Bradley Lewis
Agent Sean Pindar
Lieutenant James Schindler
Agent Michael Spadafora
Dawn Strickland
Titusville Police Department
United States Secret Service – Central Florida Task Force

Leadership Awards
Greg Donovan
Carl Finerson
Darrell Hibbs
Isa Kennedy
Chief John Lau
Lisa Morgan
Greg Pelham

Partnership Award
Christine Bean
Dr. Elizabeth Chosa, Dvm
Dr. Jeffrey S. Christiansen, Dvm, Dacvs
Derek Kellgren
Pastor “D” Miller
Lee Skinner
Casey Chizek
Liam Fitzgerald
William Corbett
Dr. Thomas Smith, Dvm
John And Ayana Verdi
Rodin Younessi

Outstanding Non Profits
Genesis House
Aging Matters In Brevard
Salvation Army
Tied Together Of The Space Coast
Brevard Achievement Center

Young Citizen Award
Ishaan Jathal
Dyani Peterson
Alexis Hyland
Award Of Purple Heart
Staff Sgt. Russ Marek
Deputy Sheriff Paul Phillips

Outstanding Military Service Awards
The Brevard County Civilian Military Community Relations Council
Lieutenant Scott Eddleman
Paul Heineman
Indian River Colony Club
Captain Ernie Joy
Petty Officer 1st Class Michael B. Sullivan
Col. Matthew Wallace

Making A Difference
 A.I. Solutions, Inc.
Donna Martin Bolton
Susan Boorse
Michael R. Butcher
Bishop Jackie Gordon
Chris Hollyfield
Diana Kuzma
Tracey Latshaw
Jordan Luhn
Jennifer Meyer
Jacob Mullen
Derrol Nail
Petchamp
Pamela Reed
Leonard D. Ross
St. David’s By The Sea Outreach Ministry – Episcopal Church
Tom And Sue Walker
Tracy Wilson

Exceptional Citizen
John Blackledge
Bruce Buggs
Denise Farias
Susan Hammerling Hodgers
Charles W. Jackson, Sr
Charlie Nash
Sandra Pelham
Port Canaveral Cruise Operations Associates:
Joshua Clayton, Stephanie Dobson, Sean Summers
Leah Simpson

Heavy Lifting Award
Angela Barrons
Jennifer Brockwell And Krista Miller
Carrie Friday
Cynthia Harris
Kimberly Heming
Shannon Kraeling
Megan Mcgivney
Heather Price
Sarah Robinson
Tracy Seibert
Melissa Vincent

Administrative Excellence
Jeanette Foster
Brenda Krieger
Audrey Lampkin
Alyssa Lanier
Karen Shelley

Norm Wolfinger Award
John B. Daly
Joe Downing
Michael Kahn

Jake Miller Award
Chief Deputy Michael Lewis

In Memoriam: Agent Lee Wenner

Lifetime Achievement
Richard “Dick” Blake
Hugh Brown
John Cosat
Art Edwards
Barbara Jenkins
Tom Jenkins
Honorable Clarence Johnson, Jr
Roger Langevin
Linda A. Rhode
Stephen Salvo
Dr. Joe Lee Smith
Honorable George B. Turner
Shannon Wilson
Honorable J. William “Woody” Woodson

Hall Of Fame
Ron Clark
Barbara Jenkins
Tom Jenkins
Honorable Clarence Johnson Jr.
Linda A. Rhode
Dr. Joe Lee Smith